slide 1

Vitajte na stránke
obce Čaradice !

slide 2

Aktuality !

slide 3
slide 4
slide 5

Oznam

Oznámenie o začatí správneho konania

Vec: Oznámenie o začatí správneho konania vo veci vydania súhlasu na výrub drevín.

Folklór a tradície

Folklór, ľudové zvyky a tradície patria k našej kultúre. S radosťou si ich pripomíname aj v Zlatých Moravciach a okolí. Tentokrát si pekné podujatie pre svojich občanov pripravili v susednej obci Čaradice. Konal sa tam už tretí ročník obecnej zabíjačky. O program sa postaral folklórny súbor Jelenčan.


Vyvrcholením fašiangového obdobia v Čaradiciach bola obecná zabíjačka, ktorá sa tentokrát konala v sobotu 14. 2., teda rovno na Valentína. Už od skorého rána začali organizátori s prípravnými prácami – ženy v kuchyni krájali cibuľu, muži vonku opaľovali ošípanú. Vypasené prasiatko sa pod rukami skúseného mäsiara Miroslava Mlynku a ďaľších mužov zmenilo na voňavé klobásky, kapustnicu, zabíjačkovú kašu a ďaľšie dobroty. Pri obecnom úrade bolo pripravených päť kotlov, v ktorých sa varili vnútornosti a kapustnica. Pri mnohých prácach s chuťou pomáhali aj deti.

Popoludnie v znamení folklóru

Popoludní sa takmer celá obec zišla v kultúrnom dome, kde sa okrem zabíjačkových špecialít podávalo aj varené vínko, čaj, domáce kysnuté koláče, pagáčiky a šišky, ktoré sú tradičnou fašiangovou pochúťkou. Po krátkom príhovore starostu obce Vladislava Uličného sa predstavil folklórny súbor Jelenčan z Jelenca, ktorý to na javisku riadne roztočil. Program začali fašiangovou obchôdzkou, takže niektorí účinkujúci mali na sebe aj masky. Potom nasledovalo tanečné pásmo Od Gýmeša vietor veje, kde odzneli mnohé známe piesne z tohto regiónu. Program folkloristov z Jelenca vyvrcholil pochovávaním basy.

Vydarená akcia

Kultúrny dom bol zaplnený do posledného miesta, akcia prilákala nielen miestnych obyvateľov, ale aj ďaľších navštevníkov, ktorí tam pri dobrom jedle a skvelej hudbe posedeli až do večerných hodín. Čestným hosťom podujatia bol miestny farár pán Eduard Janíček, ktorý do farnosti nastúpil len nedávno. Organizátori môžu právom hovoriť o ďaľšej veľmi úspešnej akcii a už teraz sa tešia na ďaľší ročník.

Článok zo stránky: www.nasenovinky.sk

Pozvánka MDŽ - Zlaté Moravce

 

Dobrý deň.

     Vážená pani, vážený pán, srdečne Vás pozývame na kultúrno-spoločenské podujatie pri príležitosti osláv sviatku MDŽ, ktoré sa uskutoční  28.februára 2015, t. j. v sobotu o 14,30 hod., v divadelnej sále MSKŠ v Zlatých Moravciach, Nám. A. Hlinku 1, za účasti predsedu vlády SR a predsedu strany SMER-SD pánom Robertom Ficom a jeho kolegov.

     Súčasťou podujatia bude bohatý kultúrny program, v ktorom vystúpia ako moderátori Zuzana Vačková a Martin Nikodým, účinkujúci: La Gioia, Čarovné ostrohy ,Vašo Patejdl so skupinou.

     Tešíme sa na Vašu účasť a prajeme Vám pekný kultúrny zážitok.

Návšteva elektrárne MochovceVážení občania,

Informačné centrum Atómových elektrární Mochovce Vás a Vaše deti pozýva na návštevu Energolandu.

Využite možnosť návštevy počas dní jarných prázdnin, v pondelok 2. Marca a utorok 3. Marca.

V novom Energolande na vás čaká množstvo interaktívnych exponátov, 3D film Odysea energie aj počítačové hry.

Záujemcovia sa môžu prihlásiť  na obecnom úrade. Doprava do Mochoviec bude zabezpečená.

Ďalšie články...