slide 1

Vitajte na stránke
obce Čaradice !

slide 2

Aktuality !

slide 3
slide 4
slide 5

Folklór a tradície

Folklór, ľudové zvyky a tradície patria k našej kultúre. S radosťou si ich pripomíname aj v Zlatých Moravciach a okolí. Tentokrát si pekné podujatie pre svojich občanov pripravili v susednej obci Čaradice. Konal sa tam už tretí ročník obecnej zabíjačky. O program sa postaral folklórny súbor Jelenčan.


Vyvrcholením fašiangového obdobia v Čaradiciach bola obecná zabíjačka, ktorá sa tentokrát konala v sobotu 14. 2., teda rovno na Valentína. Už od skorého rána začali organizátori s prípravnými prácami – ženy v kuchyni krájali cibuľu, muži vonku opaľovali ošípanú. Vypasené prasiatko sa pod rukami skúseného mäsiara Miroslava Mlynku a ďaľších mužov zmenilo na voňavé klobásky, kapustnicu, zabíjačkovú kašu a ďaľšie dobroty. Pri obecnom úrade bolo pripravených päť kotlov, v ktorých sa varili vnútornosti a kapustnica. Pri mnohých prácach s chuťou pomáhali aj deti.

Popoludnie v znamení folklóru

Popoludní sa takmer celá obec zišla v kultúrnom dome, kde sa okrem zabíjačkových špecialít podávalo aj varené vínko, čaj, domáce kysnuté koláče, pagáčiky a šišky, ktoré sú tradičnou fašiangovou pochúťkou. Po krátkom príhovore starostu obce Vladislava Uličného sa predstavil folklórny súbor Jelenčan z Jelenca, ktorý to na javisku riadne roztočil. Program začali fašiangovou obchôdzkou, takže niektorí účinkujúci mali na sebe aj masky. Potom nasledovalo tanečné pásmo Od Gýmeša vietor veje, kde odzneli mnohé známe piesne z tohto regiónu. Program folkloristov z Jelenca vyvrcholil pochovávaním basy.

Vydarená akcia

Kultúrny dom bol zaplnený do posledného miesta, akcia prilákala nielen miestnych obyvateľov, ale aj ďaľších navštevníkov, ktorí tam pri dobrom jedle a skvelej hudbe posedeli až do večerných hodín. Čestným hosťom podujatia bol miestny farár pán Eduard Janíček, ktorý do farnosti nastúpil len nedávno. Organizátori môžu právom hovoriť o ďaľšej veľmi úspešnej akcii a už teraz sa tešia na ďaľší ročník.

Článok zo stránky: www.nasenovinky.sk